CPT20G48PB
Description
2.5V 20A 36-75VIN 16TH NEG ENB W
DataSheet
CPT20G48PB PDF
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)