CXA10-48S3V3J
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CXA10-48S3V3J PDF
Type Description
Series:CXA10 (10W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.4A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:78%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.39" H (50.8mm x 25.4mm x 10.0mm)