AIH50Y300N-NTL
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 250W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AIH50Y300N-NTL PDF
Type Description
Series:AIH (250W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):420V
Voltage - Output 1:1.8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):250 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Efficiency:80%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:2.30" L x 2.40" W x 0.55" H (58.4mm x 61.0mm x 14.0mm)