CPT20F48N
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPT20F48N PDF
Type Description
Series:CPT
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):66 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)