CP15C1213018P
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
12V 1.3A 9-36VIN 1X1 POS ENBL CA
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CP15C1213018P PDF
Type Description
Series:CP15 (15W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):-
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:Enable, Active High
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AM6T-2405SH35Z
AM6T-2405SH35Z
DC DC CONVERTER 5V 6W
RDC40110D15
RDC40110D15
DC DC CONVERTER +/-15V 40W
VI-JWZ-IW-S
VI-JWZ-IW-S
DC DC CONVERTER 2V 40W
SMTL4-SBC
SMTL4-SBC
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD
AG/CU FILLED SILICONE FLANGE MOU
CP15C1213018P
CP15C1213018P