AVO100-48S28PB-6L
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 28V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AVO100-48S28PB-6L PDF
Type Description
Series:AVO100 (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.57A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:92%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Eighth Brick
Size / Dimension:2.28" L x 0.90" W x 0.50" H (57.9mm x 22.9mm x 12.7mm)