CPE6D24N
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 144W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPE6D24N PDF
Type Description
Series:CPE
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):144 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:92.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Eighth Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.46" H (58.4mm x 22.9mm x 11.8mm)