AEE02H24-M
Description
DC DC CONVERTER 24V 20W
DataSheet
AEE02H24-M PDF
Type Description
Series:AEE20W-M (20W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):840mA
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:4.2 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)