ADQ500-48S12-6LI
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 500W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ADQ500-48S12-6LI PDF
Type Description
Series:ADQ500 (500W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):42A
Power (Watts):500 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:94.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:15-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.10" L x 1.45" W x 0.43" H (53.3mm x 36.8mm x 11.0mm)