AVD50B-48S05-6L
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
DataSheet
AVD50B-48S05-6L PDF
Type Description
Series:AVD50B (50W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:91.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.2mm)