ERM01B110
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
DataSheet
ERM01B110 PDF
Type Description
Series:ERM (20W)
Package:Tube
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):40V
Voltage - Input (Max):160V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:Railway
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)