AVD85-48S05B-6L
Description
DC DC CONVERTER 5V 85W
DataSheet
AVD85-48S05B-6L PDF
Type Description
Series:AVD85 (85W)
Package:Bulk
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):17A
Power (Watts):85 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:93.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)