AVD50B-48S12TL
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
DataSheet
AVD50B-48S12TL PDF
Type Description
Series:AVD50B (50W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.17A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:93%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.4mm)