ADO300-48S05-6LI
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 300W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ADO300-48S05-6LI PDF
Type Description
Series:ADO300 (300W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module, Digital
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):60A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:94.6%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Eighth Brick
Size / Dimension:2.31" L x 0.91" W x 0.44" H (58.7mm x 23.2mm x 11.2mm)