SMT20C2-00SADJJ
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5.1V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SMT20C2-00SADJJ PDF
Type Description
Series:SMT20C2 (100W)
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):13.8V
Voltage - Output 1:0.6 ~ 5.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OVP, SCP
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Efficiency:93%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Module
Size / Dimension:1.20" L x 0.61" W x 0.48" H (30.5mm x 15.5mm x 12.2mm)