AEO10B48N-L
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AEO10B48N-L PDF
Type Description
Series:AEO40 (100W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:93%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)