CP75C1340036P
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 60W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CP75C1340036P PDF
Type Description
Series:CP75 (75W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:92%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.4mm)