CPT15F36PS
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
3V3 15A 18-72VIN 16TH POS ENB W/
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPT15F36PS PDF
Type Description
Series:CPT
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):72V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
Supplier Device Package:Sixteenth Brick
Control Features:Enable, Active High
Approval Agency:CSA, TUV, UL
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
THI 3-1222
THI 3-1222
DC DC CONVERTER +/-12V 3W