CPE14B48PB
Description
12V 14A 36-75VIN 8TH POS ENB BP
DataSheet
CPE14B48PB PDF
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):14A
Power (Watts):168 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:94%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Eighth Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)