AVD50-48S05SL
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AVD50-48S05SL PDF
Type Description
Series:AVD50 (50W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-
Efficiency:92%