CPE14B24NB
Manufacturer
Semiconductor Circuits, Inc.
VIGOR # :
Description
12V 14A 18-36VIN 8TH NEG ENB BP
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPE14B24NB PDF
Type Description
Series:CPE
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):14A
Power (Watts):168 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:94%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Eighth Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package:Eighth Brick
Control Features:Enable, Active Low
Approval Agency:CSA, TUV, UL
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-J5H-CW
VI-J5H-CW
DC DC CONVERTER 52V 100W