ERM00H110
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 9.8W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ERM00H110 PDF
Type Description
Series:ERM (10W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):40V
Voltage - Input (Max):160V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):410mA
Power (Watts):9.8 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)