WS-3625-KB-2400
Manufacturer
3G Shielding Specialties
VIGOR # :
Description
FAB/FOAM GASKET .500WX.157HX24L
Catalog
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
DataSheet
WS-3625-KB-2400 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Fabric Over Foam
Shape:Bell
Width:0.500" (12.70mm)
Length:24.000" (609.60mm)
Height:0.157" (4.00mm)
Material:Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
Plating:-
Plating - Thickness:-
Attachment Method:Adhesive
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GASKET BECU 8.1X4.27MM
19-04-22371-S6305
19-04-22371-S6305
CHO-SEAL S6305 NI/C 0.043" 1'
SPRING CONTACT 0.70MM - 1.10MM H