WS-3250-KD-2400
Manufacturer
3G Shielding Specialties
VIGOR # :
Description
FAB/FOAM GASKET .250WX.150HX24L
Catalog
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
DataSheet
WS-3250-KD-2400 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Fabric Over Foam
Shape:D-Shape
Width:0.250" (6.35mm)
Length:24.000" (609.60mm)
Height:0.150" (3.80mm)
Material:Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
Plating:-
Plating - Thickness:-
Attachment Method:Adhesive
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C