LRP06FTETR012
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
Description
RES 12M OHM 1% 1W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LRP06FTETR012 PDF
Type Description
Series:LRP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:12 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)