CSM10FTDQR068
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
Description
RES 68M OHM 1% 3/4W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSM10FTDQR068 PDF
Type Description
Series:CSM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:68 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)