CS75FTGR001
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
Description
RES 1M OHM 1% 2W 0830
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CS75FTGR001 PDF
Type Description
Series:CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 3008 (2075 Metric), 0830
Supplier Device Package:0830
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.295" W (2.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)