ESHSR-0100C0-002R7
Description
CAP 100F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
ESHSR-0100C0-002R7 PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C