PSHLR-0220C0-002R3
Description
CAP 220F -10% +20% 2.3V T/H
DataSheet
PSHLR-0220C0-002R3 PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:87600 Hrs @ 25°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C