EMHSR-0002C5-005R0
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 2.5F -10% +20% 5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
EMHSR-0002C5-005R0 PDF
Type Description
Series:EMHSR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2.5 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):69mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.417" (10.60mm)
Size / Dimension:0.846" L x 0.472" W (21.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C