ESHSR-0360C0-002R7A
Description
CAP 360F 0% +20% 2.7V T/H
DataSheet
ESHSR-0360C0-002R7A PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:360 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3.2mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max):2.476" (62.90mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C