PCCG-LFP14.4V15A
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 14.6V 15A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PCCG-LFP14.4V15A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Battery Chemistry:LiFePO4
Battery Cell Size:-
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:14.6V
Charge Current - Max:15A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:219W
Size / Dimension:7.24" L x 3.74" W x 2.17" H (184.0mm x 95.0mm x 55.0mm)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Alligator Clips
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CHDCWOB
CHDCWOB
BATT CHRGR WALL MOUNT 2.8V 700MA