
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TWICELL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Battery Chemistry: | Nickel Metal Hydride |
| Rechargeability: | Yes |
| Battery Cell Size: | AAA |
| Number of Cells: | 8 |
| Voltage - Rated: | 9.6 V |
| Capacity: | 740mAh |
| Structure: | Side to Side, 4 Rows x 2 Cells |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Size / Dimension: | 1.65" L x 0.83" W x 1.73" H (42.0mm x 21.0mm x 44.0mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of HR-4U-800F2X4 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
BATTERY PACK NICAD 12V AA
BATTERY PACK NICAD 3.6V SC
BATTERY PACK NIMH 12V AA
CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL
BATTERY PACK NIMH 9.6V AAA
DISPLAY 16SEG 0.5" SGL RED 18DIP
SWITCH HARDWARE