ZB9.6V2X4ETEAA
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATTERY PACK NICD 9.6V AA
Catalog
Battery Packs
DataSheet
ZB9.6V2X4ETEAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:AA
Number of Cells:8
Voltage - Rated:9.6 V
Capacity:750mAh
Structure:Side to Side, 2 Rows x 4 Cells
Termination Style:-
Size / Dimension:7.68" L x 1.14" W x 0.57" H (195.0mm x 29.0mm x 14.5mm)