ZB4.8V1X4SBSSC
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATTERY PACK NICD 4.8V C
Catalog
Battery Packs
DataSheet
ZB4.8V1X4SBSSC PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:C
Number of Cells:4
Voltage - Rated:4.8 V
Capacity:2Ah
Structure:Side to Side, 1 Row x 4 Cells
Termination Style:-
Size / Dimension:4.02" L x 0.98" W x 1.81" H (102.0mm x 25.0mm x 46.0mm)