ZB3.6V1X3TRIAA
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATTERY PACK NICD 3.6V AA
Catalog
Battery Packs
DataSheet
ZB3.6V1X3TRIAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:AA
Number of Cells:3
Voltage - Rated:3.6 V
Capacity:1Ah
Structure:Side to Side, 2 Rows x 2 Cells
Termination Style:-
Size / Dimension:2.05" L x 1.14" W x 1.14" H (52.0mm x 29.0mm x 29.0mm)