CDTA30G1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI GREEN 12D
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTA30G1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:3mcd
Wavelength - Peak:568nm
Power Dissipation (Max):70mW