CDDA56R2WB
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DUAL RED 18DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDDA56R2WB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA