CDDC30R1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" DUAL RED 10DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDDC30R1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.591" H x 0.610" W x 0.283" D (15.00mm x 15.50mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA