CDQA40R1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" QUAD RED 12DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDQA40R1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.630" H x 1.590" W x 0.276" D (16.00mm x 40.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:6.4mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):72mW