CDTA30R1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI RED 12DIP
DataSheet
CDTA30R1W PDF
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:2mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):75mW