CDDA30G1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" DUAL GREEN 10
DataSheet
CDDA30G1W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.591" H x 0.610" W x 0.283" D (15.00mm x 15.50mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:3mcd
Wavelength - Peak:568nm
Power Dissipation (Max):65mW