CDTA39G2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" TRI GREEN 15D
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTA39G2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.504" H x 1.181" W x 0.276" D (12.80mm x 30.02mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:571nm
Power Dissipation (Max):70mW