CDTA40B2WF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI BLUE 24DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTA40B2WF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:465nm
Power Dissipation (Max):120mW