CDQC56Y1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" QUAD YELLOW 1
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDQC56Y1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.40mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:4.7mcd
Wavelength - Peak:588nm
Power Dissipation (Max):75mW