CDDA56B1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DUAL BLUE 18D
DataSheet
CDDA56B1W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:8.5mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):120mW