CDTC36R2WF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" TRI RED 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTC36R2WF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.551" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:0.36" (9.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:639nm
Power Dissipation (Max):72mW