CDQC56R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" QUAD RED 12DI
DataSheet
CDQC56R2W PDF
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.673" H x 1.980" W x 0.315" D (17.10mm x 50.40mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:45mcd
Wavelength - Peak:628nm
Power Dissipation (Max):70mW