CDTC56R1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 26DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTC56R1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:6.4mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):75mW