CDTA28R2WF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRI RED 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTA28R2WF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.394" H x 0.890" W x 0.236" D (10.00mm x 22.60mm x 6.00mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:12mcd
Wavelength - Peak:639nm
Power Dissipation (Max):70mW